wtorek, 3 września 2013

Najlepsze imprezy kończą się w kuchni? (Soul Kitchen, reż. F. Akin)

To taka męska opowieść. Zaskakujące, i to pozytywnie. Bo gdybyśmy nie wiedzieli nic o tym filmie i skupili się wyłącznie na tytule - "Soul Kitchen" - na myśl przyszłoby nam zapewne wiele tytułów obecnych w kinie w ostatnich latach, które skupiają się na rozkoszach gotowania w połączeniu z miłością i namiętnością. A ten film nawet nie jest o gotowaniu, choć gotowaniem się właściwie kończy. Dopiero w finale Soul Kitchen zyskuje drugie znaczenie, staje się połączeniem dusz. A od początku jest głównie industrialną w stylu knajpą ze zwykłym jedzeniem, określoną klientelą, o muzycznej nazwie (tutaj Soul bierze początek od muzyki soul, nie od duszy i zmysłów).

Jest to także komedia, choć niepozbawiona społecznej krytyki. Humor w bardzo moim stylu. Perypetie bohaterów czasem posunięte do granic absurdu (jak się wali, to na całego). Faith Akin całkiem zabawnie odwołuje się do klisz ze sfery (a nawet mediosfery) filmowo-kulinarnej. Tu działanie afrodyzjaku na zwykłą urzędniczkę, tu skwiercząca panierka i apetyczne mrożonki, tu profesjonalne siekanie bakłażanów. A do tego brud, nieporadność, życie jak gotowiec z hipermarketu. Dopiero odwrócone do góry nogami zaczyna się od nowa składać z bardziej wartościowych składników. Całość zaczyna wyglądać znacznie bardziej apetycznie. Nie tylko w kuchni.

Świetne męskie role! Birol Ünel ("Głową w mur") w roli zmanierowanego, niepokornego, cholerycznego kucharza, przekonanego całkowicie o swej własnej wartości i o jedynej słuszności swoich poglądów i wyborów. Adam Bousdoukos w roli Zinosa Kazantsakisa, Greka mieszkającego w Niemczech, który próbuje prowadzić własną knajpę, nie mając o tym zbyt wielkiego pojęcia (ale posiadając świetną miejscówkę). Moritz Bleibtreu w roli Iliasa, brata Zinosa, który kombinuje na różne sposoby po wyjściu z więzienia, zatrudniając się na początku u brata. Niespecjalnie odpowiedzialny, niezbyt szybko myślący, na swój sposób zabawny. A w tle jeszcze stary brodaty Grek Sokrates (Demir Gökgöl), rybak, miłośnik dobrej kuchni, prawdziwy przyjaciel na dobre i na złe.

No i muzyka, która jak zwykle gra u Akina ważną rolę.
Intrygujący tygielek, zachęcający do spróbowania.
Soul Kitchen. Reżyseria: Faith Akin, scenariusz: Fatih Akin, Adam Bousdoukos. Obsada: Adam Bousdoukos, Birol Ünel, Anna Bederke. Produkcja: Niemcy 2009.

3 komentarze:

 1. O! Fajnie, że nie ja jedyna oglądam niemieckie filmy :). Oglądałaś w oryginale? Mi się SK nie podobał, to nie moja bajka zupełnie. Jestem też po drugim filmie Akina i chyba się po prostu z panem reżyserem nie lubię. Ale film sam w sobie zły nie jest, po prostu nie trafia do mnie ten typ przedstawiania opowieści i ten humor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie w oryginale :). Mnie się film podobał i całkiem się lubię z Akinem. Ale rozumiem, o co chodzi - ta narracja i typ humoru są rzeczywiście trochę specyficzne :).
   Widziałaś "Głową w mur" albo "Na krawędzi nieba"?
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Oglądałam niedawno "Na krawędzi nieba" i było to samo ;), znów ta dziwność i nie mój styl. Jakoś nie ogarniam tego, że Akin nie może się zdecydować jakie filmy robi: na serio czy dla jaj. "Głową w mur" na pewno jeszcze obejrzę, bo to prawie klasyk współczesnego kina niemieckiego, a z racji zawodu i odnowionej pasji chcę takie hity obejrzeć, żeby móc sobie o nich wyrobić opinię. Aczkolwiek może to będzie mój ostatni film tego reżysera :P

   Usuń