wtorek, 20 listopada 2012

Ku drugiej miłości (Delikatność, reż. D. Foenkinos)

Idealny, prosty tytuł dla filmu. Słowo-klucz, które rzeczywiście jest istotne dla całej koncepcji. Dość niepopularne, mam wrażenie, w dzisiejszych czasach.

Audrey Tatou (Nathalie) nie zaskakuje, kreuje kolejną postać dziewczęcą, subtelną, podobną do Jeunetowskiej Amelii. Wachlarz emocji i uczuć (np. głębia cierpienia) nie zostaje ukazany. Jedynym zaskakującym momentem jest nieoczekiwany pocałunek, ale ten motyw nie zyskuje kontynuacji. O motywacji bohaterki też niewiele wiemy.
François Damiens (Markus) przykuwa uwagę znacznie bardziej. Markus to człowiek urody przeciętnej, choć przechodzący metamorfozę pod wpływem uczucia (jak to w komedii romantycznej). Niezwykle czuły, z poczuciem humoru i dystansem.

Film wyraźnie dzieli się na dwie części i w tej drugiej niewiele zostaje z romantyzmu, spontaniczności, które dotyczyły tej jednej, jedynej osoby, utraconej nagle. Pozostaje delikatność, która, odnaleziona również w męskiej postaci, stanowi o przyciąganiu. Codzienne cierpliwe gesty okazują się być ważniejsze od wielkich uniesień i dzikiej namiętności. Przeciętny, nienarzucający się, ale dbający o powolnie rodzącą się relację kolega z pracy wygrywa z seksownym, bogatym i szarmanckim szefem. Zyskuje akceptację babci bohaterki, co sprawia, że robi się ciepło, miło, sympatycznie i bezpiecznie. Miłość Nathalie i Markusa jest zupełnie inna niż uczucie, które łączyło Nathalie i François, ale też Nathalie jest zupełnie inna po utracie ukochanego.

Jest w Delikatności poetycka nuta, trochę oniryczności (zwłaszcza w ostatnich scenach filmu, zaczynających się od zabawy w chowanego w ogrodzie). Są sceny niemalże baśniowe - weźmy choćby stojących wśród padających płatku śniegu zakochanych, którzy wyglądają jak zamknięci w szklanej kuli-zabawce. Ten klimat umiejętnie tworzą  zdjęcia Rémy'ego Chevrina, znanego choćby z ekranizacji "Pana Ibrahima i kwiatów Koranu". Miło jest się zanurzyć w tę rzeczywistość, choć wiemy, że jest podszyta cierpieniem. 

I można się spierać, czy to wystarczy.
Delikatność (La Délicatesse). Reżyseria: David Foenkinos, scenariusz: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos. Obsada: Audrey Tatou, François Damiens, Bruno Todeschini. Produkcja: Francja 2011.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza