wtorek, 13 listopada 2012

Zabawa dla młodych? (Skyfall, reż. S. Mendes)

Śmiem twierdzić, że Bond, James Bond ma się nieźle. Nawet jeśli zjawia się z lekko posiwiałym zarostem, nawet jeśli jest Bondem bardziej ludzkim, cielesnym i lekko niedomagającym. Cieszę się, że wróciło mu poczucie humoru, bo choć sam Daniel Craig nie przemawia do mnie zbytnio, to cała postać Bonda w "Skyfall" jak najbardziej. Bardzo brytyjski, zawsze w nienagannym garniturze. Puszczający oko. Bond, którego głównym hobby jest wstawanie z martwych. Tak ma być.

1) Udane połączenie nowych technologii z "podróżą w czasie". "RetroBond" jest fajną częścią filmu, pal licho, jeśli może trochę sentymentalną. Ale za "welcome to Scotland" wielki plus, podobnie jak za nawiązania do starszych części serii. Za wątek osobisty również, choć początkowo myślałam, że będę jego przeciwniczką.

2) Bardzo dobre zdjęcia - zarówno supernowoczesnego Szanghaju, zatłoczonego Wielkiego Bazaru, jak i osnutej mgłami Szkocji.

3) Nareszcie wielki powrót udanej filmowej czołówki i świetny utwór przewodni!

4) Javier Bardem - coraz bardziej go lubię. Jak dla mnie jest niesamowicie plastycznym i wszechstronnym aktorem. Bardzo dobra rola, Silva to chyba najdziwniejszy przeciwnik Bonda. Widzę w Bardemie nowego Jokera, zresztą chyba i twórcy "Skyfall" poszli w tę stronę.

5) Dobre dialogi. Słowne potyczki miejscami tak dobre jak sceny pościgów. Ironiczny humor.

6) Lubię te latające motory, scena pościgu na dachu Wielkiego Bazaru jak dla mnie mistrzowska. Walka Caterpillara z pociągiem też udana plus warte wspomnienia podwodne zapasy. I parę innych scen, po których Bond otrzepuje swój nienagannie skrojony garnitur i idzie dalej.

7) Szkoda Astona. Wielka szkoda.

8) Wielka Dama, która nigdy nie zawodzi. Uwielbiam ją. Też szkoda, ale nie powiem więcej, obejrzyjcie sami.


... a swoją drogą po cichu zachodzę w głowę, jak jeden i ten sam człowiek mógł zrobić "American Beauty", "Drogę do zatracenia" i "Skyfall".

Skyfall. Reżyseria: Sam Mendes, scenariusz: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan. Obsada: Daniel Craig, Judi Dench, Ralph Fiennes. Produkcja: USA, Wielka Brytania 2012.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza